Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
LİSELİ BİR SPORCUNUN ROMANI.    (SPOR ,SAĞLIK ve BAĞIŞIKLIK) Önsöz: Mert babasının görevi nedeni ile yurdun çeşitli yerlerinde yaşamış ve eğitimini   sürdürmüştür Anadolu’nun kısıtlı olanakları içersinde spor ya..
SPORUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDEKİ ROLÜ Çeşitli araştırmacılar ılımlı yapılan bir sporun Immun savunma üzerinde olumlu etkilerini belirtirken.Sporun abartılmasının fayda yerine zarar doğurabileceğini bilimsel verilerle is..
İlaçallerjileri hakkında geniş bilgiyi 1987 yılında yayınladığımız ALLERJİK HASTALIKLAR adlı kitabımda bulabilirsiniz.Kitabımın yayınladığı tarihten sonraki yayınlarda öçnemli bir değişiklik  bildirilmemesine  rağmen ken..
Çeşitli hastalıkların seyri süresinde hastanın en sıklıkla yakındığı şikayetlerinin başında yer alır.KOAH ın son safhalarında ve Amfizem gibi durumlarda hastanın devamlı sikayetlarinin başında yer alır.Çok defa ise mevsi..
KALP ASTIMI aslında kardiologların sorunu imiş gibi görülsede en sıklıkla Göğüs hasstalıkları muayenehane ve poliklinklerinde görülür.Çünki hastanın şikayeti astımdır ve klinik bulgular astımı işaret eder.Diğer bronkiyal..
KOAH başlangıcından itibaren uzun yıllar tedavi şansı bulunan bir hastalıktır.Yukarda değindiğimiz ilk 3 safhada hastanın kesinlikle tedavi şansı vardır.ANCAK 1)Hasta sıgara kullanmayacak sıgara dumanı bulunan yerlerden ..
Daha önce de değindiğim gibi henüz Obstruktiv solunum yetmezliği halindeki KOAH hastalarının tedavi şansları bulunmaktadır 300 milyon civarındaki ALVEOLE açılan küçük bronşların  yarısı dahi kendine ait olan Alveolü besl..
            Deri de görülen allerjik hastalıklarından en önemlisi NÖRODRMİT veya çocuk egzeması adını verdiğimiz kaşıntılı daha çok yüzün yan bölgelerinde boyunda özelikle kolların iç bolgelerinde ve dizin arka bölgel..
Hastalarım bir kısmı Kortizon tedavileri hakkında bilgi almak için SİTEMİ ziyaret etmektedir.Bir yığın karışık yazılar arasında bu konunun bulunarak bilgi edinilmesinin nekadar zor olduğunu bildiğim için,bu konuyu açık a..
DALAK Lenforetüküler savunma sisteminin en önemli organlarından biridir.Dalağı çıkarılmış şahıslarda enfeksiyon savunması azaldığı gibi psikosomatik hastalıkların ve vegetatif sinir sistemindeki dengesizliklerin arttiğ..
Okurlarımın bir kısmı nereden duydularsa Kortizon Diet listesini web sitemde aramaktadır.Kortizon tedavilerinde hastalık uzun süren bir kullanma gerektiriyorsa  diet gerekebilir.Ancak bu her hastalığa ve kortizon gerekti..
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >