Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
 ANTİBİYOTİK TEDAVİLERİNİN KULLANILMASIGerek çocuklarda ve gerekse yaşlı insanlarda sık sık tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonları, hastaları ve etrafındekileri huzursuz etmektedir.Genellikle hekimlerimiz bu hast..
Allerjik Astımın Tedavisi:

Bagisiklik reaksiyonu olusturan etken antijen dir.Kimyasal yapilarina göre Proteinler, karbonhidratlar, Lipoidler, nukleikasid veya bu maddelerin karisimlaridir. Bir maddenin immunojen yetenegi molekül büyüklügün..
Eger hastalik amili mekanik.biyolojik ve kimyevi deri ve mukoza bariyerini asabilmisse beden sivilari ile karsilasacaktir.Geçen asrin basinda bakterilerin taze kan içersinde kisa zamanda öldükleri saptandi.Serum daha ..
Eger hastalik amili mekanik.biyolojik ve kimyevi deri ve mukoza bariyerini asabilmisse beden sivilari ile karsilasacaktir.Geçen asrin basinda bakterilerin taze kan içersinde kisa zamanda öldükleri saptandi.Serum daha ..
Adapiv immun sistem embriyonal hayatin akiminda ,erken çocukluk veya gençlik döneminin organlari ve hücreleri ile degiserek olusur.Eriskinlerde bu proses azalir. Lenfatik organlar:Kemik iligi  Tymus.dalak,lenfdügümler..
1) Bakterilere karsi Immun Savunma:Hastalik yapan bakteriler asagidaki tarzda kendilerini gösterirler.a)Bedene girmeyenler   (Invasiv olmiyan) b)Bedene giren(Invasif) ve hücre içinde makrofajlarda gelisen.Invasiv  olmiya..
Bakterilere yöneltilen immuncevap sekli mikroorganizmanin ekstra veya intraSelüller çogalmasina baglidir.Ekstraselüller mikroplara karsi immunreaksiyonun etkisi spesifik Antikorun katilimiyla ekseriya hizli baslar. Di..
Viruslar yalniz hücre içinde çogaldiklarindan eliminasyonu için özel immun mekanizma gereklidir.Viruslari nonpesifik olarak yutan Makrofajlar Onlari yoketmeyi  basaramazlarsa mahfolur.Ev shibini çok defa kurban eden bu e..
Bugün etkili olan INFLUENZA ASISI bir sene evvel salgin Yapmis olan viruslardan elde edilir;bir dahaki yil için  etkisiz oldugu kabul edilir.Bunun nedeni influenza virusunun antijen numunesi degismistir.Busebepten geç..
Solunum yollari agiz ve burun ile basliyan içersinde oksijen ve karbondioksit Gaz degisiminin olustugu akciger alveollerine kadar devam eden bir sistemdir. Bu sistem içersinde bir kismi kimyevi digerleri hücrevi olan ..
Nonspesifik savunma mekanizmalari infeksiyonlarin önlenmesinde etkili olmazsa infeksiyonlarin girislerini önlemek üzere IMMUN CEVAP islemi baslar. Bu sistem B lenfositlerin özellikle T lenfositlerin üzerlerinde buluna..
Normal İmmun sistemin genel aktivitesini artırıcı ve bozulmuş immun sistemin fonksiyonunun yeniden kazandırılması için yapılan tedavi ridici çalışmalardır.Bedenin kendi immun savunma mekanizmasının aktive edilmesi en erk..
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ,insan bedenine dışardan girmek  isteyen mikroorganizmaları girişini engelleyen veya bu unsurların ve salgıladığı zehirlerin zarar vermesini önliyen bir savunma barajıdır.Mikroorganizmalar bakteriler,vi..
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >