Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
HIPOSENSIBILIZASYON TEDAVILERININ SONUÇLARI

Yukardada belirttigim gibi Asi tedavilerinin sonuçlari hakkinda birkaç sekilde bilgi almak olanagi bulunmaktadir.
 
1.Hastalarin  spesifik Immunglobulin E, ve Immunglobulin G4 sonuçlarini asilara baslamadan önce  ve asi bitimindeki  muayeneleri karsilastirarak asilama sonucu olusan bloke edici antikorlarin durumunu saptanabilir. 
 
 2.Asilardan önce ve sonraki deri testleri ve anemnez bulgularini karsilastirmak  tedavi     sonuçlari hakkinda geçici bilgi verebilir..Ancak allerji tedavileri sonucu olusan bloke eden antikorlarin desensibilize edilmis hastada  hastanin tabiatta bulunan allerjenlerle devamli karsilasmalari durumunda  yani hastanin asinin uygulandigi ortamda bulundugu sürece giderek arttigi  saptanmaktadir.Bu nedenle  hastanin yillar sonra yapilacak muayeneleri asi sonuçlarini degerlendirmede çok daha önemlidir...
Bu nedenle biz asilanmis olan hastalara ait önemli bulgulari içeren dosyalari yillarca sakliyarak hasta hakkinda herhangi bir nedenle karsilastigimiz andaki subjektif bulgulari   saptiyor veya hasta hakkinda bilgi edinebilecegimiz sahislarla karsilastigimizda onlar 
hakkinda etrafli bilgi topluyor ve bunlari degerlendiriyoruz. Burada su hususu özellikle belirtmek sstiyorum:Ülkemizde arastirma yapabilmek özellikle çok pahali olan Immunolojik muayeneleri yapabilmek gerek hasta için ve gerekse hekim için maddi yük olusturmaktadir.Muayenehanemde bulunan Immunoloji labaratuarinda 90 li yillarin sonlarina kadar bu muayeneleri yapmaya çalistimsada özellikle  Spesifik Immunglobulin G4 dövizdeki degisim nedeni ile giderek pahalandigi için arastirmayi bu yönde durdurmak zorunda kaldim.Gerek laboratuar bulgulari ve gerekse hastanin baslangiçtaki klinik durumu ve sikayetlerinin tedavi sonçlanmasindan sonra ve yillarca sonra gözlenmesi sonucu asagidaki sonuçlar  alinmistir
 
1.Spesifik Immunglobulin E de saptanan sonuçlar hastaligin seyri ve tedavi sonuçlari hakkinda belirleyici olmamaktadir.Ancak Spesifik Immunglobulin G ve G4 de görülen  artris klinik bulgular ve hastalarin sikayetlerinde saptadigimiz olumlu sonuçlar ile hastaligin iyilestigini gösteren bulgular olarak degerlendirilmistir.Buna ragmen en belirgin  saptama hastalarin yillarca sonra tekrar görülmesi veya herhangi bir sekilde onlardan aldigimiz olumlu sonuçlar olusturmaktadir.Haberlesme saglayabildigimiz sayilari binleri asan hastalarda
 
1)Astim sikayetlerinin tamamen iyilestigini
2)Nezle ve üst solunum yollarindaki hiperreaktivitenin büyük ölçüde azaldigini
3)Deri sikayetleri olan hastalarin tedaviden yararlandigini saptamaktayiz.
Ancak hastalarin önemli bir bölümü ‘Dr beye selam söyleyin okadar iyiyimki tekrar sigaraya basladim’’ seklindeki beyanlari insanlarin sagliklari hakkinda nekadar sorumsuz olduklarini göstermektedir.Sayfa Kategorisi: ALERJİ VE ASTIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >