Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
ANTIJEN NEDIR?

Bagisiklik reaksiyonu olusturan etken antijen dir.Kimyasal yapilarina göre

Proteinler, karbonhidratlar, Lipoidler, nukleikasid veya bu maddelerin karisimlaridir.

Bir maddenin immunojen yetenegi molekül büyüklügüne baglidir.

Molekül agirlari  5000 den fazla olmalidir.Antijenler dogadaki canli mikroorganizmalar  Dermatofagoidler Viruslar,bakteriler,parazitler,sporlu

mantarlar,polenler,mayalar,tozlar,hayvan tüyleri besi maddeleri olabilecegi gibi,ilaçlar gibi sentetik maddelerde olabilir.

Bunlarin disinda ilaç allerjilerinde oldugu gibi,bir organik maddenin bir bölümünün beden proteinleri ile olusturdugu (yarim antijen)

hapten reaksiyonu vardir.

Çevremiz çesitli infeksiyon nedenleri ile kaplidir.

Bakteriler,viruslar.mantarlar,parasitler infeksiyon amilleridir.Bunlarin bulunduklari ortamda üremelerine izin verilirse organizmaya büyük zarar verebilirler. Hatta ölüme neden olurlar.

Gözlemlerimize göre infeksiyonlar genellikle birkaç gün içinde agir bir zarar vermeden ortadan kalkmaktadir.Bu durumu  bagisiklik sistemine borçluyuz.

Nonspesefik (dogustan).spesifik( sonradan kazanilan )savunma mekanizmalarini Insanlarin hizmetine sunan bagisikli bazi hastalik etkenlerine karsi dogustan vardir.Bazilarina karsi ise asilanmak veya hastaligi geçirmek  suretiyle kazanilabilir.

Aileden geçen genetik immunite yaninda irklara bagli immuitede bulunmaktadir.Deri ve mukoza patojen olmayan mikroplarin organizmaya girislerini tamamen patojenleri ise kismen engeller.

Hayatin baslangicinda,yaslilikta immunite azalir bazi hormon hastaliklari,mesela seker hastaligi,tiroid hastaliklari böbreküstü hormonundaki degismeler,kortizon tedavileri yaralanmalar  parazitlerin deriye girmesine yardim eder.

 

Deri yüzeyi pH degeri ile genis ölçüde savunma saglar.Derinin pH degeri  çesitli dis etkilere ragmen hafif asid reaksiyon gösterir.Böylece bazi bakterilerin hareketlerini azaltir.Deri yüzeyindeki çesitli enzimler (Nuklease,proteasen,lysozyme,yag asidleri) filmiyle korunur.Bu enzimler bakteri duvarini asarak genetik yapisini bozar.Bütün dis dünya ile iliskili organlarin(Solunum,gastro-intestinal,ürogenital)içleri mukoza ile kaplanmistir.Içlerindeki sekret bakteri ve viruslarin hareketlerini engelledigi gibi,içerdikleri antikor ve Enzim mikroplarin çogalmasini non-spesifik  olarak engeller.Ayrica içerdigi patojen olmayan bakterilerin çogu organizma için önemli olan B-kopleks gibi vitaminler üretir ki bunlar mikroplar için zehirlidir.Fizyolojik öksürük.aksirik organizmadaki yabanci unsurlari ve mikroplari dogal yolla uzaklastirir.Üst solunum yollarindaki ve Brons mukozalarindaki Siliyarlarin hareketlerini kolaylastirir.Göz yasi yalnizca gözü nemlendirici görev yapmayip Lysozym enzimi ile gram positif bakterileri parçalar,koplement vastasi ile onlarin hücre duvarlarini tahrib eder.

 


Sayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >