Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
KANDAKI DOGAL DIRENÇ

Eger hastalik amili mekanik.biyolojik ve kimyevi deri ve mukoza bariyerini

asabilmisse beden sivilari ile karsilasacaktir.Geçen asrin basinda bakterilerin taze kan içersinde kisa zamanda öldükleri saptandi.Serum daha önce 56 drece C isitilmissa bakteri türüne tabi olmaksizin yasamini sürdürebiliyor.Sicaga  dayanabilen ANTIKOR yüksek antibakteriyel aktivitesi nedeni ile KOPLIMENT olarak vasiflandirilan sicaga dayaniksiz unsurun etkisini tamamlar.

Eger bedene giren mikroorganizmalar kana katilirsa komplimenter sistem aktive olur.Ekseri komplement faktörler karacigerde olusturularak kanda  PROENZYM  olarak inaktiv  dolasir.Ancak yabanci  unsurlar suretiyle enzimatik olarak aktive olur.

Aktivasyon suretiyle çesitli faktörler alt guruplara parçalanir.Bunlarda kendi yönünde tekrar çesitli biyolojik aktiviteye açilirlar.Önemli fragman(peptide) kompliment aktivasyonu esnasinda parçalanir ANAFILOTOKSIN olusur.Bunlara

C5a ,C3a ve C4 proteinleri dahildir.Onlar kan damarlarinin permiabilitesini artirir ve bronslarin düz kaslarinin spazmina neden olur.C5a kuvvetli semotaktik etki gösterir.C3a ve  C5a mast hücrelerini ve

granülositleri aktive eder.Kendi doku hormonu olan HISTAMINin açiga çikmasina neden olur.

Viruslara karsi öemli bir savunmaya INTERFERON  aracilik eder.Proteine bagli

Seker molekülü olup çesitli immun komponenter hücreler  ve diger vucut hücrelerine virus enfeksiyon cevabi olusturur.Interferon VIRUZID olmasina ragmen yalnizca kendini çagiran virusa etkili degildir.Interferon üretimi virus enfeksiyonu basladiktan kisa bir süre içinde(Birkaç saat)baslar.En yüksek interferon konsantrasyonuna primer immun cevap etkili olmadan önceki zaman içinde erisilir.

Hücre araciligi tabii Savunma;                                                                        Fagosite eden hücreler  amipler v.s polimorf hücreli lokositler,mononuklear fagositler,(doku makrofajlari,kan monositleri) ve dogal katilhücreler(NK hücreleri) Dogal ve nonspssifik Savunma grubunu olusturur.

Fagosite eden hücreler deri ve mukozalari geçmeyi basarir. Mikroorganizmalari içine alarak kendi hücresi içinde hazmedilmesi ile görevlidir.NK hücreler virus istilasina ugramis  Tümör hücrelerini öldürür.Lokositler ve Makrofajlar radikale olarak adlandirilan  moleküler silahlari kullanir moleküller hücrevi bakteriyel molekül  elektronlarini kendine çeker moleküller inaktiv olur bakteri parçalanir.Bazi bakteriler(Tbc bakt.)için degisik bir savas sekli mevcuttur.Bunlar zor fagosite edilirler savunma hücrelerinden  duvar örülerek çogalma ve yayilmasi önlenir.Tbc-bakt.bedenin genel zayiflamasi durumunda savunma barajini kirar tekrar virülent hale gelerek bulasabilir.Bazi mikroorganizmalar savunma fonksiyonlarini fagositoza karsi gelistirir.Fagositozu gerçeklestirmek için memeliler mikoorganizmalari belirli bir serum proteini ile örterler.Bu olay OPSONLASMA,çevreleyen protein OPSONINE adi alir.Mikroorganizmalar fagosom içinde hapsedildiginde fagosit membran olusur hücre içinde bir veya birçok  Lysosomen ile erir. Olusan fagolysosomen pH degerini artirir.Bu suretle protein parçalayan Enzim(Protease)aktiv hale gelir.Bu enzim gram-negativ bakterilerin membranini zarara ugratir.Serbest kalan valenzen nedeni ile Ph degeri3-4 derece düser.Tekrar mikrobizid etki olusur.Protein laktoferrin bu ph degerini demire baglar.Önce deginildigi gibi lysozim ve asid hydrolasen pH degerini aktive eder.Dogal katil hücreler  toplam lenfosit fraksiyonlarinin% 5-l5ni olusturur.Onlar kanda periton sivisinda ve dalakta bulunur.Genç hücrelerinin hangisi oldugu henüz açikliga kavusturulmamistir.Onlar bir sira isaret proteinlerini üzerlerinde tasirlar. Ayrica T-lenfositler ve miyelosit hücrelerde bulunabilir.Virus tutmus veya kanserli hücreleri tutarlar.Önceden temas etmedigi virus istilasina ugramis veya kanserli hücreleri katil hücreler öldürür.Diger yardimci hücrelerin veya  antikorlarin yardimina gereksinme duymazlar.Onlarin zytoliz etkileri INTERFERON  mevcudiyeti ile artar.

Infeksiyon hastaliklarina yatkinlikda GENETIK önemli rol oynar.Bazi etnik guruplar pnömokok infeksiyou veya Tbc ye yatkindir.Immunolojik hastaliklar bazi ailelerde siklikla görülebilir.Mesela romatizma ve tbc kan gurubu ile  nkilidir.O grubu insanlar koleraya yakalanabilir.B ve AB gurubu

Idrar yollari hastaliklariMHC(Major histocompatibily complex) de baglanti gösterir.MHCde siklikla virüs hepatitlerine rastlanirSayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >