Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
ENFEKSIYON SAVUNMASI

1) Bakterilere karsi Immun Savunma:Hastalik yapan bakteriler asagidaki tarzda kendilerini gösterirler.a)Bedene girmeyenler   (Invasiv olmiyan) b)Bedene giren(Invasif) ve hücre içinde makrofajlarda gelisen.Invasiv  olmiyan bakteriler ekzotoksin üreterek hasta eder.mesela clostridium tetani(Tetanos)Corybakterium diphteria(Difteri) ve vibrio Cholera(Kolera).Onlar aktiv olarak bedene girmezller buna ragmen deri

Yaralanmalarindan giris bulurlar.Orada çogalarak zehirli maddelerini birakirlar.

Yaradaki kan dolsimi suretiyle kana karisir.Immun sistem bakterilerden verilen zehirli maddeyi öncelikle antikorlarla nötrallestirir.Zehirli molekül hücreye baglanip onu tahrib etmeden önce Antikor moleküllerince taninir  baglanir ve nötrallestirilir.Eger zehirli madde kan içersinde serbetce yüzerken yok edilirse Antikor en iyi etkiye erisir.

Eger zehirli madde hücre üzerine baglandi ise Antikor bunu çözemez ve zararsiz hale getiremez.Bu durum pratikte kendini asagidaki sekilde tanitir:Klinik iyilesme için gerekli olan antikor miktari bu  hastaligi önliyecek miktarin  çok üzerinde zehiri henüz yayilma safhasindan önce kanda  nötrallestirebiliyorsa.Antikorlarin Baglanma yerleride bulunmasi çok önemlidir aksi halde bakteriler burayi kullanarak  hücreyi tahrib eder.Bu yolla IgA molekülleri barsakta  koruma etkisini uygular.Spesifik Ig A nin bulunusu

Shigella . dysenteriae barsak duvarina yerlesmesi ve busebepten elemeye

Yetmez.Invasiv bakterilere karsi immunsavunma da antikorlar yolu ile olusur.Antikorlar septik safhada kanda görülen bakterilerin kapsüllrine baglanirOpsonlasma) Onlar bakteri duvarinn antifagositer özelligini nötrallestirir immunsistemin diger hücre ve moleküllerini sevkeder.Sinyal suretiyle nötrallestirir.Kanin aktive edilmis komplementer faktörleri bakteriler içinde kapsüllesmis Endotoksin tabakasinda delikler oyarak bakteri zarinda lisozim için geçisler saglar ve onlarin zitotoksik silahlari üzerine granulositleri yollar  Özellikle oksijen kökleri bakterileri eritir Bunlar bakteiriler üzerin non

Spesifik silah olup onlarin etrafinda gelisen unsurlari öldürücü  etki yapar.Cerahat granulositler ile bakterilerin savas sonucunu gösterir.Sayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >