Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
ANTIBAKTERIYEL IMMUNITE

Bakterilere yöneltilen immuncevap sekli mikroorganizmanin ekstra veya intraSelüller çogalmasina baglidir.Ekstraselüller mikroplara karsi immunreaksiyonun etkisi spesifik Antikorun katilimiyla ekseriya hizli baslar.

Diger taraftan daha çok veya istisnasiz hücre içersinde bulunup uzun zaman

Yasiyan bakterilere uyan immun reaksiyon büyük ölçüde T-lenfositler

In katilimi ile kaide olarak yavas olusur.ve herzaman etkili degildir.

Bakteri toksinleri ekseri vakada Antikorlar suretiylr nötralize edilir.Hizla

Olusan immun cevap gerekliligi  toksik zarari önlrmek için asikardir.Mesela  

Clostridium Welchii neden olabilecegi Gazli Gangren gibi.

 

ANTIBAKTERIYEL ÖLDÜRME MEKANIZMASI:

Antikorlarin nötrallestirme etkisi bütün toksinler için ayni degildir.belirli

Bakteri ürünleri fagositler üzerine etkisi zitotoksiktir.Fagosite eden hücre içersinde bulunup üreyen bakteriler mecut Antikorlar suretiyle hücre içine girisini kolaylastirir.Mikobakteriler zorlukla elemine edilirler,makrofajlarin içinde yillarca yasarlar.Kapsüllü bakteriler veya diger bir nedenle  fagositlere

zayif yakalananlar eliminasyon olayina karsi dirençlidir.Mesela lo adet kapsüllü Meningokok birfareyi öldürebilir.ayni isi yapabilmek için onbin kapsülsüz gerekir.Enzimatik olarak kapsülsüz birakilmls meningokoklar daha kolay fagosite edilir.hücre içersinde yokedilir.Stafilokoklarda bu ayri bir misaldir.Onlar nötrofil granulositleri zarara ugratarak onlarin semotaktik olarak iltihapli bölgede dolasmalarini önler.

 

OPSONLASMA:

Fagositozun koruyucu immunitede büyük önemi vardir.Birçok

Bakteriler bu yolla elemine edilirler.Bakteriler fagositoz yolu ile kandan uzaklastirildiginda spesifik antikor seviyesi kuvvetle yüksek bulunur.Ayrica

Komplement rol oynar Çesitli bakreriler komplement araciligindaki Lyse ile dogrudan tahrib edilir.Bu meyanda listik olayin aktivasyonu bakteri yüzeyine

Bagli antijen suretiyle olusur.Ayni tarzda bakteri duvarina bagli komplement kompenenti çesitli hücre üzerindei komplement rezeptörlerince uyarilir.

 Böylece mikroplarin fagositozu kolaylasir.Koplement sistemin önemi

Kendini genetik fikse komplement defektleri bulunan  hastalardada gösterir.

Bunlardan birisi ölüme neden olap tekrarlayan bakteriyel enfeksiyondan

Müzdarip olandir.Infeksiyona reaksiyon olarak olusan,mikroorganizmalarin üzerine yerlesmis spesifik antikor yalnizca bakterilerin fogositozu degil

Onlarin  zitotoksik hücrelereAntikorun ana fonksiyonua  hücumuna karsi duyarliligin artmasinada neden olurlar.

Bütün bakteriler koplement etkisine ayni ölçüde duyarli degildir.Birkaçinin

Lise karsi  çok dirençli hücre duvari vardir; digerleri komplement aktivasyonunu durdurur veya komplement kompenentinin yikim derecesini

Yükseltir.

 

SEKRET IMMUNSISTEMI:

Birçok bakterinin giris kapisi(Viruslardada)  mukozadir.Membran sistemi ile bagli olmasi yaninda ve önce degindigimiz tabii direnç mekanizmasi sekret Ig A

Spesifik antikorlarinin rolü vardir.Bu antikor  bakteriye baglanir onun epitele

Baglanmasina engel olur.bu suretle bedene girmesini engeller.ve bakteri

üremesini frenler.Belirli bakterilerce salgilanan toksin spesifif igA antikorlari

Suretiyle nötralize edilir ve böylece barsaga absorbsiyonu engellenir.

IgA bu koruma etkisini göz yasi,brons sekreti,tükrük ve barsak sekretindede

Gösterir.Sekret bariyerinin asilmasi da mast hücrelerie bagli IgE antikoru ikinci

Bir savunma hatti olusturur.Infeksiyöz mikroorganizmadan bosalan  HISTAMIN

Ve diger damaraktiv maddeler serbest kalir.Hücreleri nAntikor ve koplementin

Infeksiyon odagina fazla akisi lokal iltihabi reaksiyonu kuvvetlendirir.

 

T-HÜCRELERININANTIBAKTERIYEL IMMUNITEDEKI ROLÜ.:  

Bazi bakteriler mesela mikobakteriyen tbc.basarili bir fagositoza ragmen yasatabilir ve  makofajlarin içinde çogaiir.Bu mikroorganizmalar

Intraselüller yoketme mekanizmasina direnir;çunki o enzimlerin ve reaktif oksijen köklerinin hücümunu önler.ve o lisosomen ve fagosomenin makrofajlar içine sizmasini önler.Makrofajlar mikobakterileri ancak bir sartla

CD4 T-lenfositlerden mense alan ve aktive olan zitokin etkisi ile öldürebilir.Isgal edilmis makrofajlar bu defa T-lenfositler suretiyle litolitik hücum eden mikobakteril antijenin yüzeyine yerlestirmeyi dener.

Buna ragmen birçok insan bu infeksiyon ajanlarinca tutulmus insan spesifik bagisiklik kazanir.bu kendini birçok rnfeksiyonlara karsi dirençte ayrica  antijen ekstresi ile positiv deri testinde(Tüberkülin) gösferir.Tüberkülin testlerinde belirli mikroorganizmalara spesifik koruma varligi ögrenilir.Bu tarz koruyucu Immunitenin anahtari T-Hücre aktivasyonudur.Hayvan deneylerinde mikobakterilere karsi immuniteT- lenfositlerle dir:

B-lenfositler ve antikorlar degildir,immun bir insandan immun olmiyana tasinabilir.Genetik veya kazanilmi T-lenfosit defektimesela AIDS insanlarda yükselen intrazelüller mikroplarla olusan eneeksiyonlara karsi yükselen  yakalanma etkisi olusturur.(Mesela mantarlar ve mikrobakteriler)

T-lenfositlerin aktivasyonu çözülebilir maddelerin genis spektrumu,iltihap mediatörleri,ayrica zitokinlerin olusmasini saglar.Muhtemelen enfeksiyon amilinin spesifik taninmasi bir tek hücrede I0 4 veya hatta l0 lo T lenfosit ile sinirlanir.Bukadar az lenfositin infeksiyon savunmasi yapmasi olanaksizdir.

Bu yere zitokin aracilginda kuvvetlendirme rol oynar bu etki  altinda hücre

Bölünmesi yükselir makrofajlar aktive olur(,Mikobakteriler için özellikle önemlidir)ve diger hücreler semotaksis suretiyle olay yerine getirilirler.Sayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >