Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
INFLUENZA ANTIJENI

Bugün etkili olan INFLUENZA ASISI bir sene evvel salgin

Yapmis olan viruslardan elde edilir;bir dahaki yil için  etkisiz oldugu kabul edilir.Bunun nedeni influenza virusunun antijen numunesi degismistir.Busebepten geçen yillarin virus antijenine immuncevap  yeni virus için spesifik degildir.

Bu  antijen numunesindeki degisiklikler Influenza ve diger birçok virus içinTipiktir;Virus kendi antijeni ile evsahibinin  antijen etkili hemoglobin molekülüne yapisir .Bu Antijenin çok küçük degisiminde önceki virusa göreÖzelligi okadar az ayrilabilirki mevcut hatirlama hücreleri suretiyle tanima islevi halen fonksiyon gösterir.Ancak genis ölçüdeki degisimlerde  koruyucu immunite etkisizdir.Nezle viruslarindada ayni teknik geçerlidir.bazan basitSoguk alginliklarin karsi asi korumasi saglanamaz.

 

ANTIKORLARIN ANTI VIRAL KORUMA ETKISI:

Çok büyük olasilikla lokal salgilanan IgA- Antikoru burun ve bros sisteminde

Çesitli virus enfeksiyonlarina karsi koruma saglarlar.Bu koruma viruslarin            antijen degisimlerinden dolayi sinirli kalir.IgG sinifi antikorlar ve IgM de virus

Enfeksiyonlarina reaksiyon olarak olusurlar.: kanda dolasirlar beden sivilarinda

bulunurlar ve Antiviral koruma mekanizmasinin bir kismini olustururlar.Viruslarin hücreye girmesini orada üremesini önlerler.veya komplementleri aktive ederek serbest virus parçalarini yok eder

Viruslar için daha genis giris kapisi ve onlarin hedef hücrelerini tartismaya açar

Polio virusu misal olarak  barsaktan santral sinir sisteminin hücrelerine kadar erisebilmek için büyük yol katetmistir.Viruslar kaide olarak çok hizla hücreye belirli viruslarla girdiklerinden ve orada çogaldiklarindan.belirli viruslarla

Ilk enfeksiyon  daha az etkilidir..Bundan anlasilacagi üzere spesifik antiviral antijen ikinci enfeksiyonda ilk karsilasmaya göre çok daha etkilidir.Virusun hücre içine giris aninda T-hücre araciligindaki immunite enfeksiyonun sona ermesinde kesin etkilidir.

 

INTRAZELÜLER VIRUSLARA KARSI  T-HÜCRE REAKSIYONU:

Birçok virus isgalettikleri hücrelere üstelik hücreleri içinde exprime edecek

Viral antijen getirirler.Bu antijen CD 8 sitotoksik T-Lenfositlerinden taninir isgal edilmis hücre tahrib edilir.Virusun üreme alanindan eliminasyonunda önemli doku zarari kabullenilmelidir.

Lise  hücrelerden inkomplet virus parçaciklari infeksiyöz degildir:Koplet virus ekstraselüller ortamda antikor ve koplementlerin nötralize ve lise etkisi oturur.

Antiviral T- hücresi immunitesinin manasi T-hücresi defekti olan çocuklarda

Kendini gösterir virus enfeksiyonu ile basa çikamaz immunglobulin eksikligi olan hastalarda bir sorun görülmez.Bu tespitler bütün virus enfeksiyonlarda

Geçerli degildir fakat bir gurup viruslardan herpes,çiçek,ve kizamik virusleri uyar.Tibbin en önemli basarisi düzenli uygulanan asilarla çiçek hastaliginin

Kökünün kazinmasi olmustur.

CD4 yardimci hücreleride virus istilasina ugramis hücrelerin yüzeyindeki virus 

Antijenini tanirBu tanima olayi sonucu semotaktik maddeler ve zitokin(IFN gamma ve IFN) serbest kalir bu diger hücreleri aktive eder ve virus enfeksiyonlarina karsi bu tarz direnç kazandirir.Bir virus hastaligi geçirilme

Durumunda virus istilasina ugramis hücrelere karsi zitotoksikaktivite lle

T hücreleri spesifik antiviral antikor ve uzun süreli immunite kazandirirSayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >