Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
IMMUN CEVAP

Nonspesifik savunma mekanizmalari infeksiyonlarin önlenmesinde etkili olmazsa infeksiyonlarin girislerini önlemek üzere IMMUN CEVAP islemi baslar.

Bu sistem B lenfositlerin özellikle T lenfositlerin üzerlerinde bulunan özel alicilar(Rezeptörler) yardimi ile infeksiyon amilinin karekteristik yüzeyel  yapisinin taninmasi sinyalizasyon sistemi ilediger savunma araçlarina bildirilerek infeksiyonun özelligine göre bir veya birkaç savunma aracinin bu bölgeye davet edilmesi seklinde çalisir. T ve B lenfositlerinin ayrica hatirlama özellikleri bulunur. Bit enfeksiyon amili ile bir defa temes etmisse onu

hafizasina kaydeder tekrar karsilastiginda onu tanir ve özel immun savunma sistemini harekete geçirir

 

 

LENFOSITLER

Mediatörlerin etkisi ile kemik iliginin temel hematopoetik hücreleri çesitli genç hücrelerden lenfositleri olusturur.Bunlar kana karisarak dolasima katilir.Bazan immun sistem organlarina yerlesir T lenfositleri Timusta B lenfositleri Dalakta

olgunlasarak özelliklerini kazanir..B lenfositleri hücre yüzeyindeki antikor moleküllerine uygun antijen rezeptörleri olusturma özelligi kazanarak yaklasik 10 üstü 6 miktarinda çesitli ve birbirinden farkli zellikte antikorlar olusturabilir.

B hücreleri kendi antikorlarina özel rezeptürlere rastlarsa onlari aktive eder ve bölerek çok sayida yavru hücreler kolonu olusturur.Bu hücrelerin büyük bir kismindan plasma hücreleri olusur.Bunlarda ana hücreler gibi yüzeyel antikorlara uygun rezeptörlere antijen saglar.Bir kisim yavru hücre hatirlama hücresi olarak gelisir.Özellikle patojen bakterilerin süratle fagosite edilmesine yardimci olurKompement bulunmasi özellikle C3 etkisi altinda yokedilme hizlanir.T lenfositler B lenfositlerin aksine antikor vermez.Hücre yüzeyinde B lenfositlere benzer antijen rezeptörleri bulunur.Immun cevabin olusmasini sagliyan T hücreleri YARDIMCI HÜCRELER adi alir.Immun cevabi durdurabslme özelligi bulunur.T-Supressor hücreleri i,se sekresyon ve çözülmüs hormon etkisiyle lenfositlerin haberci unsurlaridir.B hücreleri makrofaj ve diger hücrelerin infeksiyonda oynamalarini saglar.Bazi hastalik amilleri  fagositozdan sonra da makrofajlar içersinde  yasamaya devam ederler/Tbc basili-Lepra basili vs)Bunlarin yokedilebilmelerinde T-Lenfositleri ve Lenfokin önemli rol oynamaktadir.Yalnizca antijen aktive eden T hücresi etkisi altinda ortaya çikan  Interferon gamma(Lenfokin-Makrofaj aktive eden faktör) makrofajlari hücre gelistirmeyi yavaslatici sekilde aktive ederek enfeksiyonu önlemeye çalisir.Bütün T hücrelerinin düzenleyici rolü bulunmaz.SITOTOKSIK hücreye toksik etkili T hücreler(ÖLDÜRÜCÜ HÜCRELER) olarak adlandirilir.Bunlar VIRUS baskinina ugramis beden hücrelerinin tahribi ile görevlidir.Hücre yüzeyindeki viruslarin taniyarak onlari tokeder.Sayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >