Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
ÇOCUKLARDA BAĞIŞIKLIK

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ,insan bedenine dışardan girmek  isteyen mikroorganizmaları girişini engelleyen veya bu unsurların ve salgıladığı zehirlerin zarar vermesini önliyen bir savunma barajıdır.Mikroorganizmalar bakteriler,viruslar  mantarlar ve diğer canlı unsurlardır.Bunların yanında sentetik veya dogal fiziksel ve kimyasal etkili unsurlar da bedeni olumsuz etkileyebilir.Mikroorganizmalar ve yabancı cisimler DERİNİN YARALANMAIYLA,Solunum yolları mukozasını aşarak, veye sindirim s,stemi mukozasını aşarak etkili olabilirler.Bağışıklık bazı hastalık etkenlerine karşı doğuştan vardır. Bazılarına karşı ise hastalık geçirmek veye aşılanmak suretiyle kazanılır.Örneğin kızamık geçirmiş olan bir çocuk kızamık virusuna karşı bağışıklık kazanır.Aşılanmak suretiyle de kızamığa karşı bağışıklık kazanılabilir.Bluğ çağında çocuklar hastalıklara karşı çok dirençlidir.Erken doğan çocuklar,Annesinde bağışıklık azalması bulunanlar,Anne sütü almamış olanlar genellikle enfeksiyon hastalıklarına  direnç gösteremezler.Bedeni hastalıklardan koruyan ceşitli savunma araçları bulunur.Örneğin deri,göz veağızda bulunan salgılar bedeni korumaktadır.Solunum yolları ise bir dizi korunma unsurları ile korunur.Örneğin burun ve boğazdan  başlıyarak bütün solunum yollarının içersin kaplıyan titrek tüylü mukaza ve salgıladığı sekret ile zararlı unsurların akciğerlere ulaşmasını engeller.Eğer bu savunma barajı görevini yapamıyorsa kandaki savunma unsurları etkili olacaktır.Bu savunma unsurlarının görevlereini yapabilmesi için sağlıklı olmaları ve aşılanmalar yolu ile direncinin artırılması gerekir.Aşılanma bağışıklık sistemini güçlendirmek için en etkili silahtır.Kandaki beyaz küreler bu suretle yani zayıflatılmış veya ölü hastalık unsurlarını tanır hastalık amili ile karşılaşıldığı  zaman girişini savaşçı unsurlara haber vererek yokedilmesini sağlar. Spor temiz hava bağışıklığı arttırdığı halda sıgara dumanı hava kirliliği bağışıklığı azaltır.Gereksiz yere ANTİBİYOTİK kullanmak Kortizonlu ilaçlar bağışıklığı olumsuz yönde etkiler.Sayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >