Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
PSIKONERO IMMUNOLOJIK OLUSUMLAR Ve HASTALIK OLUSUMU

Sinir sistemi bağışıklık sistemi ve hormon sistemi arasindaki mevcut dengenin bozulmasi metablizmada degişikliklere ve hastalik haline dönüşmesine neden olur.Stresin nezlelere neden olduğu gülme ve neşenin, tatillerin, immun sistemi kuvvetlendirdiği günlük hayatımızda görülmektedir.Çesitli araştırmalar stres ve depresyonun zararlı etkisini göstermektedir.Eğer bir insan eşini kaybederse immunite aylarca süren zafiyet göstermektedir. Korku, ve stres gibi ruhsal yüklenmelerde astımlı hastalarda hastalığın arttığı görülmektedir.Ayrica ruhsal olayların astım nöbetlerini tetikleyebildiği sıklıkla görülen bir olgudur.Soğuk algınlıklarını sık sık yaşayan çocuklarda spastik bronşite rastlanabilir.Sekret içersinde igA nin  düşük düzeyde bulunmasi ve kişisel immun savunmanin azalmasi dikkati çeker.Birçok araştırıcı Nörolog, immun sistem,hormon bezleri ile beyin arasinda birçok bağlantı ağları saptamışlardır.Evham  ve kızgınlğın bastırılması gibi psikolojik olaylarla, Beta-Endorphin arasında baglantı bulunmustur. Bir opioid peptid olan B-Endorphinin hipofizden kana geçisinin artışı organizmanın fiziki ve ruhsal strese cevabi olarak görülür.30 yıldır insan organizmasının kendi morfinini ürettiği bilinmektedir(Endorphine).Bununla ağrıların bastırılabileceği tahmin edilebilir.Ancak ağrılı durumlarda hayvanlarda uygulanan sentetik Beta endorphin, ağrıyı azaltan bir etki göstermediği saptanmıştır..Ağrı durumlaında kana akan Endorphin muhtemelen başka bir görev taşımakta,olasılıkla immun sisteme veya iltihaba etkili olmaktadır..Psikonöro immunologie sinir sisteminin hormon sisteminin ve immunsistemin digişen etkisi ile ugraşmaktadir.Sinir sisteminin ileti maddeleri immunsistemi,immun sistemin ileti maddeleri sinir sistemini etkiler. Kronik stres ile karşılaşmalarda sekret içersindeki igA konsantrasyonunun azalmasi ve artan glukokortikosteroid salgılanması görülür.Ayiıca kronik stres de kortikosteroid Zytokin üretilmesini durdurur.. T ve B Lenfositlerinin reaktivasyonunu ve doğal katil hücrelerin aktivasyonunu azalır.

Tedavide; Stresin azaltılması yanında Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve mediatorları bloke edecek ilaçlar  ve Mediator aşıları da kullanılabilir.

 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >