Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
STRES HORMONLARI

Bedenin hormon dengesinin bozulması Depresyon gibi hastalıklara yol açabilir.Depresyonun nedeni beyindeki hormon dengesiin bozulmasıdır.

Modern endüstri ülkelerinde depresiv hastaliklar toplumun ve ekonominin değişimi ile ilgili olarakortaya çıkar.Merkezi beyin cortikotropini serbest bırakan faktör üretir/CRF). Bu kandamarlari ile iletilerek Hipofiz içersinde Corticotropin hormonunu üretir .oda cortisol ve

Corticosteron hormonlarının böbreküstü bezi korteksinden çıkışını sağlar. .Cortisol veya CRH, kronik olarak fazla üretilmesi ile sonuçlanir.Buna karşı deney sağlıklı hayvanlarinda yüksek dozda CRH alırlarsa

Depresyonun klasik bulgulari Korku,uyku bozuklugu,az yeme,cinsel hayatin azalmasi görülür

Uzun süreli stres, depresyonun nedenidir.Eger stres hormonu aktiviteler suretiyle yıkılamazsasağlıklı beyin tekrar dengeyi sağlar.Sinirlerle iletilen Serotoninin stres hormonlarını

yıkım yeteneği vardir.Eger Serotonin hormonu eksikliği mevcutsa ;stresin ortadan kaldirilması olanaksizdir.Kortisonun serbest kalışı infeksiyon hastalıklarkında,depresyonlar ve akut ruhsal trauma ve kronik streslerde artar. CRH ve Cortisol stresi koordine eden reaksiyonlardır.

Adrenalin ve Noradrenalin Stres,  korku durumlarinda Aceylcholin serbest kalir bu hemen adrenalin ve noradrenalinin salgilanmasini uyarir. Nabiz artar arteryel tansiyon yükselir.Bu durumda kaslara kan yolu ile oksijen gidişi artar bronşlar genişler mide ve barsak hareketleri azalir. Bu durum uzun süre devam ederse kanda bulunan yüksek miktarda Adrenalin ve nor adrenalin sağlığa zarar verir.

Astım; yunanca, Asthma-nefes darliği kelimesinden menşe alir.Ruhsal nefes darlıklarının hepsi

Tipta kullandigimiz astım tablosu göstermez.

Astım bronsial dediğimiz zaman bronş spazminin,mukoza ödeminin ve sekretin viskositesinin artmasiyla küçük bronslarin daralmasi, seklinde bir klinik tablo görülürki bu tablo çogunlukla allerji veya solunum yollari hiperreaktivitesi sonucu olabilir.Halbuki depresyonlu hastalarda görülen nefes darliğında

Bronşlar tamamen normal olabilir.Diğer bir ruhsal nedenli nefes darlığı ise vegetatif sinir sistemindeki denge bozukluguna bağli spastik bronşittir.Ruhsal menşeli nefes darliklarinin merkezi, ara beyindeki hipotalamus bölgesidir.Stresler bu bölgede birikir. ruhsal merkezler  etkilenirse depresyon, motor merkezler etkilenirse vegetativ sinir sistemine bagli nefes darliklari oluşabilir.

Vegetatif sinirsistemi 1905 yilinda Langley in açikladığı gibi iki ana kisimdan ibarettir.Belkemigi etrafindaki sinir düğümleri ile baglanan sempatik ve ona

Karsi fonksiyonu olup lifleri beyinden gelen sinir lifleri ile karişan para sempatik sinir

Sistemidir.

Parasempatik sinir lifleri vagus,okulomotor,pelvis ve cordo timpani sinir lifleri ile karışmıştır.Vegetatif sinir sistemi etkisini dogrudan dogruya değil iletim maddesinin açığa çıkması ile oluşturur.Merkezibeyin sinir hücreleri preganglioner ipliklerini solunum yollari duvarlarinda lokalize olmus gangionlara sevkeder.Buradan postganglioner iplikler düz kaslara yayılır.Kas lifleri içersindekipostgangioner uçlarda parasmpatiklerin iletim maddesi

Olan asetilkotin serbest kalırsa ,bronş kasılması oluşur. Akciger ve bronslarin sempatik sinirleri üst torakal pregangionlardan sinirlenir.Ganglion sonrasi iplikleri ise solunum yollari duvarlarinda ve damarlarin etrafinda bulunur. Torakal sempatik sinirlerin uyarılmasinda iletim maddesi olan adrenerjik maddeler açığa çıkar. Ve bronş genişlemesi olusturur.Adrenerjik maddeler Adrenalin ve Noradrenalindir. Çok uzun yillardan beri vegetatif sinir sisteminin ara beyin tarafindan yönetildigi bilinmektedir.

Sonralari bütün merabolizma ve hayati organlarindüzenlenmesinin beyin kaidesinde bulunan vegetatif merkezlerin yönetiminde oldugu anlaşılmıştır..

Böylece Hipotalamustaki düzenleyici merkezlerinin rolü kesinlesti.

Histamin etkisi:Histamin mediatörlerden ilk tanınanlarındanıdır. Proteinlerin içersinde bulunan aminoasid, histidin in biolojik aktiv degişim ürünüdür.Histamin oksijen ile karşilaşirsa Histidin haline dönüşür.Mast hücrelerinde ve çesitli kan hücrelerinde heparin ile koopleks oluşturarak bulunur.Allerjik olaylarda antijen antikor iliskisi sonucu Mast hücrelerinde degranüle olarak salgılanır.İltihabi ve ruhsal olaylarda,fiziksel,kimyevi, termik uyarilar(Ultraviyole, soguk,sıcak,X ışınları)Histidini histamine dönüstürebilir.Son görüşlere göre Histamin etkisini hedef dokularda bulunan özel membran alıcıları(Rezeptörler) in etkilenmesi ile gösterir.

H1 rezeptörleri deride,düz kaslarda bulunur vasodilatasyon(Damar genislemesi) oluşturur. Bronkokonstriksiyona aracilik eder.H2 rezeptörü doğrudan doğruya veya refleks yolla bronş kasilmasi ve daralmasina ve damarların genişlemesine neden olur.

1972yılında  Rasche ve Ulmer,1981  yılında Zimmermann ve arkadaşları araştırmalarında

Bronş enfeksiyonlu hastaların balgamında yüksek oranda Histamin bulmuşlardır.Biz yaptığımız çeşitli araştırmalarda Bronş enfeksiyonlu veya astımlı hastalarda uyguladığımız deri testlerinde büyük ölçüde Histamin Prique veya intradermal testlerinde kuvvetli reaksiyon bulmamıza rağmen, kanda Histamin seviyesinin normal hudutlar içersinde buluduğunu saptadık..

Bu hastalarda dikkatimizi çeken husus ise soluk renkli gözlerinin altı mor sabahlari geç ve yorgun uyanan sık sık nezle ve üst solunum enfeksiyonlardan sikayetçi, besinlere karşi duyarlık gösteren ve önemli bir kismi mide ve barsak hastaliklarindan sikayet eden kimselerdir...

Çesitli dış uyaranlarin etkileri ile astım burun tikanmasi, aksırık, öksürük gibi solunum yollari sikayetleri oluşan hastalarda güneş ışınları veya ultraviyole gibi uyaranlar

fizksel ve kimyasal radyoaktif maddelerin etkisi ile görülen şikayetlerde histamin duyarlığı artmakta ve yaptığımız prique veya intradermal deri testlerinde yüksek reaksiyon alınmaktadır.Biz bu hastalari genellikle deri içersine uyguladigımız intradermalHistamin

aşıları ile desensibilize ederek tedavi etmekte % 80 oraninda başarılı sonuçlar almaktayiz.

Psikoneuro- allerjilerde antidepresan ilaçların tedavide bariz etkisi görüldügü gibi sporun

tedavi edici etkisi hiç azimsanmiyacak derecede oldugu söylenebilir.

 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >