Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
UTERUS İÇERSİNE DOĞUM KONTROLÜ İÇİN UYGULANAN SPİRALLERİN NEDEN OLDUGU

1976 da ülkeme döndükten sonra özellikle duygusal yaradılışlı kadınlarda doğum kontrolü için Uterus içersine uygulanan Spirallerin Ruhsal depresyon belirtileri yanında Astıma neden olduğunu sıklıkla gözlemledim.Dikkatimi çeken diğer bir husus ise su ;Spiralleri çıkartılması ile hasta kısa bir semptomatik tedaviden sonra tekrar sağlığına kavuşması idi.Almanyada bu durumun dikkatimi çekmemesinin  nedenini önceleri spirallerin yeni kullanılmaya başlanmış olması olarak düşünüyordum ancak1990 yılında Aachen şehrindeki Allerji ve İmmünoloji kongresinde bu durumun henüz Alman hekimlerinin dikkatini çekmediğini saptadım.Kanımca duygusal yaradılışlı Akdeniz kadınlarında bu durumun sıklıkla görülmesi bölge insanının doğuştan sahip olduğu özellik olarak değerlendirilebilir.

Hipokrat Uterusu bütün hastalıkları oluşturan bir organ olarak tarif etmiştir.
Platon uterusun çocuğa susamış bir organ olduğunu çocuksuz kalınca kudurmuş bir halde kadının diğer organlarına saldırdığını hastalıklara neden olduğunu çarenin çocuk yapmak olduğunu söyler. 
Hipotalamus Anatomo-fizyolojik olarak psikosomatik olaylarda rol oynamaktadır.belirli yerleri kanda ostrojen seviyesini düzenleyici görevi yapmaktadır.Psişik olaylar solunumu gerek doku solunumundaki etkileriyle  yani artan oksijen gereksinimi diğer taraftan Hipofiz ve Tiroid üzerinden adrealjik sistemi ve iskelet sistemini etkileyerek rol oynar.
Uterus içersinde spiral bulunuşu iki yönden astım oluşturabilir.
1)Bedende bulunan yabancı cisimlerin vegetatif sinir sistemi üzerindeki yaptığı etki.Bu durum özellikle bedenlerinde mermi veya metal parçası kalmış askerlerde görülen vegetatif sinir sisteminde denge bozukluğu oluşturan  bir tablo olarak dikkati çekmektedir..
2)Hormonlardeki değişikliklerin hipofiz üzerinden hipotalamusu etkilemeleri ( Bak: Psikoneoro immunologiie)
 3) Hastalarımız arasında çocuksuz kadınlarda  rastladığımız ruhsal değişmenin oluşturduğu psikosomatik hastalıklar  Hipokrat ve platonun düşüncelerinin doğruluğunu göstermektedirYaklaşık 30 senelik gözlemimde yüzlerce hastamda spirallerin neden oldukları astımın spiral çıkarılması ile süratle iyileştiğini görmekteyim.
Bu nedenle hastaların anemnezlerinde spiral bulunup bulunmadığı ne zamandan beri bunu taşıdığı ve hastalığın başlama zamanı ile spiral takılması zamanlarının uyuşup uyuşmadığı mutlaka sorulmakta bu kadınlarda öncelikle tedavi olarak spiralin çikartılması ile başlanmaktadır..Ancak spiral çıkarılmasına rağmen herhangi bir iyileşme belirtisi görülmüyorsa daha geniş teşhis araştırmalarına yönelme  düşünülmelidir.Çeşitli zamanlarda konferanslarımda kadın doğum uzmanlari  bu durumu  zaman zaman saptadıklarını ancak nedenini   anlayamadıklarını  belirmişlerdir.Yazdığım bu konunun bağlantılarını sitemde yer alan psikosomatik astım isimli bildirim de de bulabilirsiniz.
Ayrıca; Astım nedir?Nasıl tedavi edilir? adlı kitabımın 1993 yılında yayınlanan  genişletilmiş ikinci baskısında bu konu hakkında  değerlendirmeler görülebilir..

2006 Eylül Dr.Metin Tulga.

 

 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >