Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
HİSTAMİN NEDİR?

HİSTAMİN NEDİR?
Hastalarımızın en fazla merak ettikleri konuların başında yer almakta olan histamin nedir?HİSTAMİN en eskiden beri tanınan mediatorlardan biri olup çeşitli organlarda,özellikle MAST hücrelerinde ve çeşitli kan hücreleri içinde heparin ile komplex oluşturarak bulunan bir maddedir.Allerjik olaylarda antijen ve antikor ilişkisi sonucu ortaya çıkabildiği gibi iltitabi,,ruhsal olaylarda, fizksel ve kimyasal, termik uyarılar etkisinde de hücrelerden açığa çıkabilir.BİR HORMON DEĞİLDİR.Oksijen eksikliğin de histidinin Histamine dönüşümünü kolaylaştırır.Bütün anafilaktik tip allerjik reaksiyonlarda açığa çıkabildiği gibi PSİKO-NÖRO Allerjiler de de hastalığı oluşturan en etkili unsurdur.Histamin içinde bulunduğu hücrelerden-Özellikle mast hücreleri içinde bulunan vakeollerden doku içersine boşalınca cevrede bulunan damarları etkileyerek damar çeperinin geçirgenliğini artırmak suretiyle ÖDEME neden oldoğu gibi bronş kaslarını etkileyerek kasılmalarına ve bu suretle bronşların daralmalarına neden olur.Bu durum Bronş atsımının oluşmasına reden olur.Üst solunum yollarında ÖDEMİN oluşması burun mukozasındaki şişmeler ile burun kanalını daralttığı gibi yüz sinüslerinin agızlarını daraltarak Sinüs iltihaplarını oluşturur. H1 ve H2 dediğimiz rezeptörlerin aktivite kazanmaları sonucu etkilenen Histamin salgılanmaları geçiçi olarak Antihistaminik ilaçlar denilen maddelerle kısa süre etkisiz olabilirler.Ancak etkili bir TEDAVİ testler ve laboratuar muayeneleri suretiyle doğru teşhis konulduktan sonra uygulanacak aşı tedavileri ile gerçekleşebilir

 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >