Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
İlaç allerjileri

İlaçallerjileri hakkında geniş bilgiyi 1987 yılında yayınladığımız ALLERJİK HASTALIKLAR adlı kitabımda bulabilirsiniz.Kitabımın yayınladığı tarihten sonraki yayınlarda öçnemli bir değişiklik  bildirilmemesine  rağmen kendi deneyımlerim ve saptamalarım  ışığında  bazı önemli bulduğum bilgileri sunmak istiyorum .Bu bilgileri ilaçların kullanıldığı alanlara göre tasnif ederek sunmam kanımca daha iyi olacaktır

1) Diş hekimlerinin  , estetik cxerrahlar,endoskopi uygulayan hekimlerin  sıklıkla kullandıkları  Pantokain ve Prokain deriveleri  gibi lokal anestezi ilaçlarının tarafımızdan kullanımında damar içersine verilmemesi kaydıyla binlerce uygulamada büyük çapta allerjik  orjinli bir vakaya rastlamadık.Buna rağmen bu maddeler deri içersine test edilerek reaksiyonlarının ölçülmesi mümkündür..

2)Özellikle Fenol ve Pyrazol gurubu aneljezik ilaçların   kullanımında ağır Anaflaktik şok ile karşılaşılması kuvvetli olasılık olarak görüldüğü için intracutan deri testinin dahi denenmemesini bu ilaçların yerine daha az tehlikeli ilaçlar kullanılmasını önermekteyim.

3)Antibiyotiklerin araştırılmasında önce antibiyotigin  temel maddesi olan Penisilin gurubu sporlu mantarların araştırılması sonra antibiyotik solusyounun Prique testi suretiyle son olarakda intrakutan tesi şeklinde uygulanmalıdır.Ancak yarı antijen(Hapten )reaksiyonları gözden uzak tutulmamalıdır.Zira birkaç uygulamada hiç bir reaksiyon vermiyen ilaç son kullanımında Anaflaktik sok veya geciken allerjik reaksiyona neden olabilir .Zira ilacın kimyevi bağlı metil,etil klor gibi köklerinden birisi beden proteinlerinden biri ile yeni bir antijen oluşturarak Antijen antikor reaksiyonouna neden olabilir.İlaçların Immüolojik laboratuar testleri ile araştırılarak allerjilerinin saptanması mümkün olmasına rağmen kendi araştırmalarımla bunları uygulayan bir laboratuara Türkiyede rastlayamadığım gibi yurd dışı ile irtibatlı Laboratuarlar yüksek fiyatlar nedeni ile bu uygulamaya aracılık etmemektedirler.Yaklaşık 30 yılı aşan bir süredir titizlikle çalıştığım bu alanda hastaları memnun edebileck bir sonuca ulaşamadığımı bildirmek zorunda kalıyorum.

 Sayfa Kategorisi: NE YAPMALIYIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >