Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
NEFES DARLIĞI

Çeşitli hastalıkların seyri süresinde hastanın en sıklıkla yakındığı şikayetlerinin başında yer alır.KOAH ın son safhalarında ve Amfizem gibi durumlarda hastanın devamlı sikayetlarinin başında yer alır.Çok defa ise mevsim dönüşlerinde,hava kirliliğinde,allerjik hastalıklarda ve psiko nöro allerji durumlarında görülür.Hasta ancak kendini hasta eden etkenle karşılaştığı zaman nefes darlığı hisseder veya şikayetleri artar.En sık görülen şekli Psiko nöro allerji sonucu ortaya çıkan Hiperreaktif Sendromdur.Uzun süreli streslerin sonucu genetik olarak hassas yapıdaki insanlarda solunum yolları aşırı duyarlık kazanarak kokular(Deterjan,sentetik maddeler,sıgara dumanı,nem( hava içersinde bulunan gazların asidlere dönüşerek solunum yollarını etkilemesi)soğuk sıcak farklılıkları duyarlı hale gelmiş solunum yolları mukozasını etkileyerek nefes daralmasına neden olabilir.Allerjik olaylarda ise durum biraz farklıdır.Mite veya Milbe adı verilen mikroskopik böcekcikler insan bedeninin değdiği her yerde besi maddesi bularak yaşamlarını sürdürür ve çoğalır.Belli mevsimlerde  İlk ve son baharda ılıman iklim ve hava neminin artması çoğalmalarını uyararak etkili olurlar.Bu maddenin buluduğu ortam uygun beden yapısında bulunan insanlarda astım şeklinde nefes darlığına neden olur.Gerek allerjik hastalıklarda ve gerek Psikonöro allerjilerde teşhis Deri testleri ve İmmunolojik muayenelerle mümkündur ve uygulanan doğru aşı tedavileri ile tamamen veya büyük ölçüde iyileşebilir.

 Sayfa Kategorisi: NE YAPMALIYIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >