Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
KALP ASTIMI

KALP ASTIMI aslında kardiologların sorunu imiş gibi görülsede en sıklıkla Göğüs hasstalıkları muayenehane ve poliklinklerinde görülür.Çünki hastanın şikayeti astımdır ve klinik bulgular astımı işaret eder.Diğer bronkiyal aştımlarla ayırıcı teşhisin doğru yapılması hayati önem taşır.Zira birine uygulanacak tedavi giğerini olumsuz yönde etkiler hatta hayatını tehlikeye sokar.KALP ASTIMI kalp yetmezliklerinin başlangıç safhasında görülür.Kalp yetmezlğinin veya kapak hastalıklarının  sonucu olarak oluşan toplardamarlardaki kan akımının yavaşlaması geniş olçüde broşların içersini kaplıyan toplar damarların şişerek broş lümenini daraltmasına neden olur.Bu durum bronkoskopik muayenelerde açık bir şekilde görülür.Bronş lümeninin daralması ve staz dolayısıyle mukuzada oluşan ödem aynen bronşitlerde ve allerjik astımda görülen tabloyu oluşturur.Klinik muayeneler sonuc deneyimli hekimler için ayırıcı teşhisi yapmak kolaydır ancak hekimin kardiolojik muayeneleride değerlendirebilecek alt yapısının bulunması gereklidir.Deneyimsiz hekimler ise bu teşhisi yapabileck deneyimli klinik ve hekimlere hastasını göndermeden ancak Ksantin derivelerini kullanarak yardımcı olabilir.Hemen steroid veya adrenalin türevi ilaçlarla tedaviye başlamak son derece sakıncalıdır.

 Sayfa Kategorisi: NE YAPMALIYIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >