Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
KOAH TEDAVİLERİ

Daha önce de değindiğim gibi henüz Obstruktiv solunum yetmezliği halindeki KOAH hastalarının tedavi şansları bulunmaktadır 300 milyon civarındaki ALVEOLE açılan küçük bronşların  yarısı dahi kendine ait olan Alveolü besliyebiliyorsa hastanın tedavi şansı henüz kaybolmamış demektir.Hastanın efforun başlangıcında sıkıntılı solunumu effor devam ettikçe azalır. zira solunuma katılmayan Alveoller de solunum fonksiyonuna giderek iştirak eder. .Kan gazlarının ölçülmesnde başlangıçta düşük olan  oksijen saturasyonu yani kanın oksijenlenmesi yavaş yavaş normale döner..Esasen ilk 3 safhada henüz kanın oksijenlenmesinde azalma saptanmaz.KOAH TEDAVİSİNE BAŞLARKEN HASTA önemli kararlar Almalıdır.1)SİGARA kesinlikle kullanılmayacak,hasta sıgara dumanı olan ortamda bulunmayacaktır.2)Hava kirliliğinin arttığı saatlarda hasta dışarıya çıkmayacak,Devamlı hava kirliliği bulunan ortamda yaşamayacaktır.Beslenme ve tedavi konusunda hekim önerilerini harfiyen uygulayacak günlük sporunu bugün halim yok diyerek ihmal etmeyecektir.Geri kalan tedavi hekimin bilgisi ve becerisine kalmıştır.Ancak tedavinin yıllarca bile sürebileceğini bilerek.İkide birde hekim değiştirmeyecek.Kendi kendine Tıp dışı tedavilere itibar etmeyecektir.Antibiyotiklerin gereksiz yere kullanılması,Kortizon içeren ilaçların kullanılması,gereksiz balgam sökecek ilaçların kullanılması,öksürük kesecek ilaçların kullanılması tedaviyi olumsuz etkilemektedir.Şeker hastalıkları,Tiroi hastalıkları ve diğer hormon hastalıkları da tedaviyi olumsuz etkiler.Tedavi Prensibi:Solunum yollarının açık bulundurulması,Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,Stresin bedene etkisinin azaltılması ve  Spor seklinde planlanmalıdır.Sayfa Kategorisi: NE YAPMALIYIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >