Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
DERİNİN ALLERJİK HASTALIKLARI

            Deri de görülen allerjik hastalıklarından en önemlisi

NÖRODRMİT veya çocuk egzeması adını verdiğimiz kaşıntılı daha çok yüzün yan bölgelerinde boyunda özelikle kolların iç bolgelerinde ve dizin arka bölgeleride eklem yerlerinde görülen ve çok defa kuru ,deriyi kalınlaştıran ve zaman zaman iltihaplanan bir hastalıktır.Allerjik olduğu kadar bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda da görüle bilir.En doğru teşhisi prique deri testleri verebilir.Sıklıkla neden olan allerjen dermatofogoidlerdir.(İngilizlerin MİTE,Almanların Milbe adını verdikleri bu mikroorganizma insan bedenindeki deri kepekleri ile beslendiği için daha çok derisinde tüy ve kıl olan canlıların bedeninde bulunur.Dolayısıyla insan bedeninin değdiği Çamaşırlar giysiler,yatak takımlarının içersinde bol miktarda vardır.Ayrıca kedi,kopek ,kuş gbi zaman zaman evlerde yaşayan hayvanların tüyleri arasındada bol miktarda vardırEğer deri hastaiığının nedeni immunolojik antikor muayeneleri ile de Dermatofagoid olduğu kanıtlanırsa kesinlikle aşı tedavisi uygulayarak desensibilize edilmelidir.Zira önce deride başlayan bu hastalık mukozalarıda tutarak görmeyi engelleyebileceği gibi Allerjik nezle ve Astım bronşial nedenide olabilir.

DERMOGRAFİSMUS:Derinin çizilmesi sonucu görülen Ürtiker dediğimiz kabarma genellikle hastanın ruhsal yapısını gösteren bir belirtidir.Histamin duyarlılığı ile beraber olabilir veya tek belirtidir.Diğer muayenelerinde katılımı ile Psikonöro-Allerjiler adı verdiğimiz tabloyu oluşturur.(BK.Psikonöro allerjiler

)ÜRTİKERve Quinck ödemi.Hastalarda kaşıntılı veya kaşıntısız olarak görülebilen toplu ine başından çoğunlukla bakla byüklüğüne kadat bazan el ayası büyüklüğüne erişen ödemli deri kabarmalarıdır.Çok defada yüzün veya bedenin bir kısmında lokalize olan şişlikler olarak görülebilirÇeşitli allerjenlerin etkisiyle oluşabildiği gibi Psikonöroallerji de olabilir.Taşhiste deri testleri ve immünolojik Laboratuar muayeneleri önemlidir..

Tedavi:Her hastalıkta olduğu gibi önce TEŞHİS önemlidir.Teşhise göre tedavi planlanır en az bir yıl devam edilmelişdir.Allerjik olanlarda saptanan allerjene göre Hiposensibilizasyon tedavisi(BK Allerjik astımın immünolojik tedavileri-Allerji aşıları)) kesinlikle gerekir ve tek kesin szonuç alınabilen tedavidir.Kortizonlu ilaçlar hastayı rahatlatır fakat hastalığı kronikleştirerek hastalık tablosunu ağırlaştırabilir.Psikonöro allerjilerde Histamin desensibilizasyonu ve immunmodulation tedavileri en etkilileridir..

 Sayfa Kategorisi: NE YAPMALIYIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >