Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
KORTİZON (STEROİD) TEDAVİLERİ HAKKINDA

Hastalarım bir kısmı Kortizon tedavileri hakkında bilgi almak için SİTEMİ ziyaret etmektedir.Bir yığın karışık yazılar arasında bu konunun bulunarak bilgi edinilmesinin nekadar zor olduğunu bildiğim için,bu konuyu açık anlaşılır bir şekilde yazmak istiyorum.Kortizon tedavisi acil tedavi olarak çok defa önemli ve hayat kurtarıcıdır.Bununla beraber bilinçsizce ve herhangi bir teşhis olmadan Tedavi gayesiyle kullanılması da insanı yıllar süren problemler içersinde bırakabilir.KORTİZON(CORTİSOL) böbreküstü hormonlarından biridir ve Hipofiz kontrolunda  beden tarafından kullanılır.Aslında stres hormonlarından da biridir.Sarkoidoz,Autoimmun hastalıklar ve bazı hormon hastalıklarında uzmanınca kullanılması hastaya uzun yıllar süren rahatlama bahşedebilirr.Özellikle küçük dozlar halinde  düzensiz olarak ve uzunyıllar devam eden  kullanma şekli kesinlikle hastaya zarar verebilir HİPOFİZ bezi adı verilen hormon bütün hormon sistemini yönetmektedir.Küçük dozda lokal olarak solunum yollarında veya deride kullanılan ve düzensiz olarak verilen Kortizon hipofizin çalışmasını durdurarak  kortizon hormonunun böbreküstü bezinden salgılanmasını azaltır.Ayrıca karbonhidrat metobolizmasını  etkileyerek Şeker hastalıklarına ve kilo almaya.Büyüme hormonunu etkileyerek çocuklarda gelişim bozukluklarına,cinsel organları etkileyerek erken ergenliğe,memelerin büyümesine,erkeklik organının küçük kalmasına neden olabilir.Son yıllarda Astım ve bronşitin moda tedavisi olarak kullanılan kortizonlu spreyler bu hastalıkların ortaya çıkmasını sağlayabildiği kadar bağışıklık sistemini de olumsuz yönde etkilerBen uzun yıllar Astım tedavi eden bir hekim olarak bu tedaviy son yıllardai hemen hemen hiç kullanmadığıumı söyleyebilirim.Bu tedaviyi  kullandığım sürece(25 yıl önce)hastanın gözünü boyadığımı ve tedaviye hiçbir fayda sağlamadığını görerek kullanımına son verdim.Bu konuda  hgastalarımın ilgisi ve sorularına göre ilerde daha  kapsamlı bşlgi vermek istiyorum.Sayfa Kategorisi: NE YAPMALIYIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >