Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
Solunum yolları enfeksiyonlarında Antibiyotik kullanma

 ANTİBİYOTİK TEDAVİLERİNİN KULLANILMASIGerek çocuklarda ve gerekse yaşlı insanlarda sık sık tekrarlayan üst solunum yolları enfeksiyonları, hastaları ve etrafındekileri huzursuz etmektedir.Genellikle hekimlerimiz bu hastaları tedavi ederken antibiyotik veya antibakteriyel ilaçları kullanmayı adet haline getirmişlerdir.Biz yaptığımız klink araştırmalarda gerek üst solunum yollarından ,gerekse Trakea ve broşlardan steril şartlarda ve bronkoskopi kontrolunda aldığımız sekretlerin içersinde çok nadiren bakteri ürediğini üreyenlerinde genellikle patojen bakteriler olmadığını saptadık. Buna rağmen uygulanan antibiyotik tedavilerinde hastalığın antibiyotik uygulanmamış hastalara oranla daha uzun süre devam ettiğini gördük.İnsan bağışıklık sistemi solunum yollarında genel bağışıklığa kıyasla daha başka bir yapı göstermektedir,aktif sekret ve mukosiliyar sekret transportunun pasif filtrasyon kombinasyonu(Kısaca solunum yollarının içini kaplıyan mukozanın titrek tüylü epitel hücreleri)inhale edilen maddelerin bu meyanda mikroorganizmaların büyük kısmını ortadan kaldırır.Kalan kısmı bir sıra non spesifik ve spesifik faktörler suretiyle yok edilir,Bağışıklık bazı hastalık etkenlerine karşı doğuştan vardır bazılarında ise aşılanmak veya hastalığı geçirmek suretiyle kazanılabilir.Virus hastalıklarında antibiyotikler etkisizdir,Ayrıca gereksiz şartlarda ve özellikle virus hastalıklarında süper enfeksiyon mevcut değilken antibiyotiklerin kullanılması İmmun mekanizmayı tembelliğe alıştırarak etkisiz kılınması nedeni ile zarar verir.Bu tür durumlarda steroid hormonların kullanılması ise çok zararlı olduğu için düşünülmesi bile sakıncalıdır.Basit kan sayımı muayeneleri ile önce teşhise gidilecek yön saptanmalı sonra uygun testlerle hastalık teşhis edilerek aşılamalarla btedavi edilmelidirSayfa Kategorisi: İMMUNULOJİ-İMMUNİTE
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >