Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
HAKKIMDA

BURDUR da dünyaya gelmistir.Ilk orta ve lise tahsillerinden sonra 1952 yilinda Istanbul tip fakültesine girmistir. 1959 yilinda buradan mezun olarak ayni yil Nevsehir ili Hacibektas ilçesinde hükümet tabibi olarak göreve baslamis ,saglik merkezi ve ana çocuk  sagligi merkezlerini kurarak  buranin yönetiminde bulunmus ve büyük katkisi olmustur.

 

Yedek subay okulunu takibeden topçu taburu tabibligi görevi sirasinda Tekirdag garnizon tabibligi görevine atanmis , garnizon tabibligi saglik merkezini kurmus ve yönetmistir.

1963 yilinda Agri ili hükümet tabibligine sonra sirasiyla saglik müdür vekilligine sosyalizasyon saglik müdür muavinligine atanmis, kendi istegi ile heybeliada sanatoryomunda kurs görerek Agri ili verem taramalarina katildiktan sonra agri  ili verem savas dispanseri bashekimligi ve verem savas Baskanligi görevini yürütmüstür.

 

1966 yilinda görevlerinden istifa ederek Almanya Allgaeu bölgesinde bulunan gögüs hastaliklari klinigi sanatorium Überruhta asistan ve servis tabibi olarak görev almistir.

Orada ihtisasini tamamlayarak toplam 5 yil görev yaptiktan sonra hollanda hududuna yakin Rheine sehri Mathias hastanesinde dahiliye servis tabibligi görevini yaptigi esnada Solingen sehrinde bulunan Bethanien akciger hastanesi bünyesinde kurulmasi planlanan Bronkolji servisini kurma görevini üstlenmis kisa zamanda çevrede ünlü bir klinik olusturarak yönetmistir.Wuperthal sehri st.josef hastanesi gögüs cerrahi servisi ile is birligi yaparak gögüs hastaliklari teshis cerrahi tedavi ve ameliyat sonrasi tedavilerinde uzmanlasmis bir klinik olusturmustur.yaklasik 4 sene süre ile yerine alman doktor bulunamiyor gerekçesi ile klinigi bizzat yönetmistir.

 

l976 yilinda kendi istegi iler Türkiyeye dönmüstür.Almanca yayinlanmis çok sayida arastirma ,makalesi ve koferanslari bulunmaktadir.Almanya dönüsü saglik bakanligi verem savas genel müdürü Dr.Hamdi açan tarafindan Istanbul Verem savas baskanligi emrine kurulmasi düsünülen ve planlanan Bronkoloji ve Akciger brons kanserleri merkezinin  ön çalismalarini yapmakla görevlendisrilmis ayni zamanda çapa tip fakültesi gögüs hastaliklari bölümünde bu çalismalari koordine edebilmek için görev almistir.Kisitli olanaklar ve 12 Eylül idaresinin Üniversite içersinde olusturdugu olumsuz hava nedeni ile görevlerinden  istifa ederek Taksimde bulunan muayenehanesinde görevine devam etmistir. Gerek bronkoskopi muayeneleri gerekse astim ve allerji konularinda basarili çalismalar yapmistir.

Türkiyede ilkleri yasatarak Immunoloji Labaratuari açmis ,Isveç Upsala Üniversitesi ile is birligi içersinde çalismalarini bilimsel sahadada gelistirmis ve bilgisayar arsivi ve istatistiklerini kurmustur.Çesitli bilimsel toplantilarda konferanslar ve bildiriler sunmus bunlar yayinlatmistir.

 

ASTIM NEDIR, NASIL TEDAVI EDILIR adli kitabi ikinci baskisini yapmis, ALLERJIK HASTALIKLAR adli kitabi tip camiasinda genis yanki uyandirmistir..

 

2003 senesinde muayenehanesini kapatarak Sisli Osmanoglu kliniginde Allerji Astim bölümünü ve poliklinigini kurmustur

 

 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >