Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
Dermatofagoid(Mite) allergeni nedeni ile olusan nezleler

Dermatofagoid(Mite) allergeni nedeni ile olusan nezleler

Bu böcekcik insanlarin ve  derilerinde kil ve tüy bulunan hayvanlarin derilerinde deri döküntülerini yiyerek yasar.Çok seffaf oldugu için ancak elektron mikroskoplari yardimi ile görüntülebilir.Genellikle mutedil iklimlerde çok nemli ortamda yasar ve bu ortamda çogalir ülkemizde deniz rüzgari alan bölgelerimizde çok etkilidir.Dogu karadeniz,Istanbul ve marmara denizinin güney bölgelerinde bu böcekciklere bagli hastaliklar çok fazla görüldügü halde Kemer ile kusadasi arasindaki ege akdeniz bölümünde rüzgarin genellikle karadan denize estigi bölgelerde daha az etkilidir.Bu bölgenin diger bir özelligide kalkerli arazinin nemi azaltici etkisi olmaktadir.Soguk vrya çok sicak ülkelerde etkisi çok azdir pratik olarak 2000 m üzerindeki bölgelerde yasamadigi kabul edilir.Bazi hekimler tarafindan toz allerjisi olarak degerlendirilmesi çok yalnistir.Zira halinin perdenin kitaplarin içinde degil yatak çamasir elbise gibi insan bedeninin temas ettigi malzemeler üzerinde bulunur.

40 yili asan deneyimlerime dayanarak bu böcekciklere karsi aliabilecek önlemlerin tedavi masrafini artirmaktan baska bir ise yaramayacagi ,.halilarin kaldirilmasi çocuk odalarinin bosaltilip pahali süpürgeler satin alinarak temizlik yapilmasinin  pratik hiç bir degeri olmadigi kanisindayim.

Semptomatik(Kromolin tuzlari veya asidi) inhalasyonlari gibi önlemler ve uygulanacak desensibilizasyon tedavisi en etkili korunma ve tedavi olarak degerini korumaktadir.


Klinik tablo: böcekcigin karekterine göre kendini tanitir.
Hastanin sikayetleri genellikle kapali ev ortaminda özellikle yatakta baslar evin disina çikilinca azalir.Ekim kasim aralik aylarinda sikayetler yagis ve rüzgarin durumuna göre doruk noktasina erisir.Soguklarin veya sicaklarin baslamasi ile azalir.Ancak yaz aylarinda tatil sehirlerine gidildigi zaman artabilir.Bu bakimdan hekimlerin hastayi egiterek hangi durumlarda semptomatik ilaçlarin verilmesi gerektigini planlamalidir.Kortikosteroid özellikle lokal etkili olanlar kesinlikle verilmemelidir.Spesifik Immunglobulin E muayeneleri tedavi
plani uygulanabilmesi için en önemli yol göstericidir.Deneyimlerimize göre yüksek oranda antikor saptanan hastalarda Rast Kl iii ve Rast Kl.iv  durumlarinda desensibilizasyon tedavisinden çok iyi sonuç almaktayiz Bloke eden antikorlarin (Spesifik immunglobulin G4) bu hastalarda tedaviden sonra belirgin olarak artmaktadir.Sayfa Kategorisi: ALERJİ VE ASTIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >