Dr. Metin TULGA
0 535 641 76 26
SAMAN NEZLESI

Batililarin”Sman atesi” adi verdikleri bu hastalik avrupada yaygin olarak bulunmaktadir.Bati Almanyada nufusun %1 nin bu hastaliktan sikayetçi oldugu saptanmistir.Bizde gerek agaç polenlerinin gerekse ot ve yabani çiçek polenlerinin yayginligi o derece fazla degildir.Zira bahar mevsimi Avrupaya göre daha kisa geçmekte ve sehirlerde yasiyan insanlarin bu mevsimi genellikle evlerinde geçirmektedir. .Tatil mevsimlerinde ise sicagin etkisi ile otlar çabuk kurumaktadir.Pollenler erkek döllenme hücreleridir.Böcekler veyarüzgarin etkisi ile yüzlerce kilometre uzaklara kadar etkili olabilirler.Bazi agaç veya otlarin erkek ve disipolenleri ayni bitkide bulundugundan solunum sistemini etkilemezler ancak bu bitkiler ile dogrudan tema(Çiçek toplama,agaca çikma  durumlarinda) etkili olabilir.Uçan pollnlerden kaçis olanagi yoktur pollenler 500 km uzaklara kadar rüzgar etkisi ilee uçabilir.Sicak kuru ve rüzgaeli günlerde havada yüksek miktarda bulunurlar.100 den fazla bitkinin polenleri allerji yapabilir.Özellikle çayir ve çimlerde bulunan ot ve çiçekler basta  kavak findik olmak üzere bazi agaçlarin pollenleri önemlidir.Teshis için hastadan alinacak bilgiler(Anemnez) önemlidirAnemneze göre yapilabilecek deri testlerinde sik rastlanan pollenler tek tek digerleri guruplar halinde deri testleri ile muayene edilir.Varligi saptanan polenin spesifik antikor muayeneleri ile etkinligi ölçülerek immunspesifik asilar uygulanmalidir.Asilar pollenlerin etkili oldugu aylarda yapilamaz çok tehlikelidir.Doz artirimi ise çok dikkatli olarak mutlaka bu konunun uzmaninca uygulanmalidir.

Özellikle çocuklarda deri testleri yapilirken bile anafilaktik genel reaksiyonlara rastlanabilir.

 Sayfa Kategorisi: ALERJİ VE ASTIM
 
>>> DUYURULAR <<<
HASTAŞARIMLA SOHBET
SEVGİLİ HASTALARIM,4 YILDIR MUAYENEHANEMİ BİR TÜRLÜ TEKRAR FAALİYETE GEÇİRMEYİ BAŞARAMAMIŞTIM..bU YIL MART SONUNDA DAİREMİ KİRALAMIŞ OLAN SA..
Devamı >
muayenehane
Sevgili hastalarım,, 31 Mart 2024 tarihinde kiracım muayenehaneyi boşaltırsa,Muayenehanemi tekrar açabilmek için çalışmalarıma başlayacağ..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
muyenehanemın kapanması hakkında
Sevgılı hastalarım, 22 mayıs 2020 tarıhı ıtnden ıtıbaren muayenehanemızı kapatıyoruzç Tedavısı devam eden hastalara telefon veya maıl ıle..
Devamı >
Hastalarıma onemlı duyuru
SEVGILI HASTALARIM, SIZDEN ONEMLI BIR RICADA BULUNACAGIIM..'Muayenehanemde BRONCHOVAXOM veya ORALVAC ıle tedavı edılmıs veye halen ted..
Devamı >
YENİ KİTABIM"SOLUNUM YOLLARI İMMÜNOLOJİS..
Sevgili iokurlarım, Üzerınde uzun zamandır çalışmakta olduğum yeni kitabım"İmmünoloji prensipleri ve SOLONUM YOLLARI İMMÜNOLOJİSİ VE HAST..
Devamı >
TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE
Aziz halkımıza binlerce teşekkürler.Ülkemizde hak hukuk ve kardeşlik pekiştirilirse,Dunyada kimse Türk milletinin kolunu bükmeyi deneyemez.İ..
Devamı >
BRONCHOVAXOM AŞISI VE KULLANIMI
BRONCHOVAXOM  aşıları:Büyüklrrde kullanılan aşı ,7 mgr çocuklarda kullanılan (8 yaş altı) 3.5 mgr olup 4 kutu 30 kapsül  olarak reçete edilm..
Devamı >
Hamilelerde Aşı ve ilaçların kullanılmas..
Hamilelerde bütün aşıların kullanılması kesilmeli,aşılar  aşıyı öneren, hekimin vereceği direktife göre doğum sonrasına ertelenmelidir. İlaç..
Devamı >
BRONCHOVAKSUM AŞISI
Bronchovaxom, bir bağışıklık aşısı olup  yutularak alınan kapsüller içinde kullanılır.Çocklar için yazılan kapsüller daha küçük olmasına rağ..
Devamı >